nej

Ty jsi přírodní zrzka? No, skoro

Kdo mě zná, ví, že když já zasednu k počítači a napíšu urychleně článek, tak už musí něco bejt! A že dneska je!

Jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám, je, jestli jsem přírodní zrzka. Nejsem. Na hlavě už jsem od svých pubertálních let měla snad každej odstín, kterej vás napadne. A pak narazila na měděnou. Přirostla k mojí duši, pihám i světlý pleti víc než moje původní hnědá. A tak jsem barvila a barvila. A taky se vztekala. 

Taková zrzavá se totiž rychle vymejvá. Taky bledne a krom Irska jsem při shánění barvy na vlasy neskutečně trpěla. Rezavá ve světe totiž pravděpodobně moc nefrčí a člověk má tak na výběr asi tolik jako vegetariánskýho jídla na Havaji. Takže málo. A tím strasti holky na cestě nekončí. Když jsem totiž našla značku a odstín, který fungovaly, přišel čas přesunout se dál. A začít nanovo. Never ending story. 

Před pár dny mě ale vítr zanesl k naší rodinný kadeřnici Milušce. Povídám "já mám ty vlasy tak zničený a slabý, ach jo... ". Její odpověď mi vyrazila dech. Řekla "Vůbec ne, máš je krásný, asi barvený hennou viď?" 

Cože? Hennou?

A protože jakmile mě už něco do nosu trefí, jen tak mě to nepustí... Vypuklo pátrání. Hennu jsem si pamatovala z toulání po Maroku, slečna na ulici mi tenkrát vykouzlila na ruce nádherný tetování. Že se s ní dají barvit vlasy jsem tušila taky, že ale existuje v několika tónech včetně zrzavý, to už ne. 

A tak tady teď sedím, na hlavě odstín, kterej jsem si během minuty zamilovala a moje vlasy září novotou a energií. Žádnej smrad z chemikálií k tomu. 

Zvláštní to je, kolik bohatství v přírodě máme, jak moc z ní můžeme čerpat, kolik znalostí už za nás naši předkové objevili, ale jak často přesto saháme raděj po líbívých krabičkách z laboratoří. 

I já to dělala, ale s tím je nadobro konec. Henna je totiž pro mě objev roku. 

Co je to henna? 

Rostlina pocházející z orietálních zemí. Prášek z jejích usušených a rozdrcených listů používali na barvení vlasů nebo tetování už staří Egypťani. A věděli dobře proč. Vlasy totiž nejenom obarví, zbaví lupů ale i posílí a ozdraví. A navíc bez chemickýho poškození vlasovýho vlákna. A právě to je důvod, proč henna obarví vlasy každýho z nás trochu jinak. Namísto narušení struktury totiž každej vlas jen obalí, prostě natře. 

Pozor! Henna vždycky vlasy ztmaví. Proto až dosáhnete odstínu, který se vám líbí, snažte se celou hlavu barvit jenom sporadicky a pravidelně dobarvovat už jenom odrosty. (zdroj ladybio.cz a nuspring.cz)

Jaký tóny dokáže henna vykouzlit? 

Tahle přírodní barva má v sobě především červenej pigment, vyčarujete s ní tak zrzavou, kaštanovou, červenou a hnědou. Barvy s určitýma odstínama už koupíte připravený, já použila měděnou. 

Další info o tónech a barvení najdete třeba tady (a taky na spoustě jiných míst :)): https://magazinzena.cz/2013/11/13/i-pri-barveni-hennou-plati-dvakrat-mer/

Na co si dát pozor?

Henna z vlasů nikdy úplně nezmizí, leda byste si nechali odrůst celou dýlku vlasů. Chemický zásahy jako trvalá, odbarvení, melír atd nebudou pak s hennou fungovat, obaluje totiž každej jednotlivej vlas do ochranný vrstvy a nedovolí do něj proniknout. 

Jak na barvení?

Na svoje delší vlasy jsem si po doporučení kadeřnice objednala dvě krabičky henny o 90 gramech. Ve spoustě článků na internetech jsem se dočetla, že stačit by mi měla jenom jedna, dala jsem ale na radu zkušenější a mám pocit, že dvě balení byly pro moje vlasy přesně akorát.

Zelenej prášek s vůní připomínající zelenej čaj nebo seno se rozmíchá s teplou vodou. Výsledná konzistence by měla připomínat, ehm... Kravský lejno :D Aby henna při aplikaci netuhla, položte misku, ve který jí mícháte, do hrnce nebo větší nádoby s horkou vodou. Přimíchat můžete šťávu z jednoho citronu, která zvýrazní barvu. 
Upozornění číslo jedna - nespalte si hlavu! Pokud je henna horká, nechte jí chvíli odstát. Upozornění číslo dva - jestli jste nešikové jako já, zaprasíte všechno na sobě a půlku koupelny k tomu. :D Počítejte s tím a eliminujte z vašeho dosahu všechny světlý věci, který by rázem mohly bejt rezavý :)

Henna by se měla nanášet na vlhký vlasy. Po aplikaci ze sebe udělejte strašidýlko, dejte na hlavu igelit a zabalte jí ještě do ručníku. Joo vypadá to creepy, ale kdo to rád nudný, že jo :)) Nezapomeňte si vzít rukavice nebo si koledujete o roztomilej mrkvovej lak na nehty :) Uši a obličej namažte krémem, ať zbytky henny snadno omyjete. Doba působení je čistě na vás, platí, že čím dýl tím lepší výsledek. Už po půl hodince by měla henna vlasy zregenerovat, pro co nejlepší barvení byste jí měli mít na hlavě alespoň tři hodiny (tak jsem to udělala i já, chytrá holka :D). Někdo s tímhle zábalem pro princezny dokonce i spí :) 
Nic nesvědí, nesmrdí ani nedráždí oči, čestný pionýrský. Oříšek přichází na konec, totiž při smývání bahýnka z hlavy. Počítejte s tím, že padne hodně trpělivosti i vody na to, abyste hennu do posledního zrnka z vlasů vymyli. Žádný strachy ale, postačí tuna kondicionéru a trocha odhodlání. Za zdravou kštici bez chemickýho ničení to stojí. :)

Tak... Kdybyste snad nenašli, co potřebujete, v tomhle článku, můžete zkusit přítele na telefonu, teda mně. Ovšem o dost jistější bude zeptat se strejčka Google, kterej ví o henně, zdá se, už úplně všechno. 

Řeknu vám, já tuze ráda objevuju mnou nepoznaný. Baví mě experimentovat, tvořit, občas něco zkazit, když ale narazím na něco, co pro mě skvělě funguje a ještě je to šetrný k okolí, jsem konzerva a jedu v tom napořád... A přesně tak to, myslím, dopadne v mým případě s hennou :)

 Good luck a (nejenom) vlasům plný síly zdar! ❤  
You Might Also Like

0 komentářů