Kempování na Havaji. "Za tři dolary na noc? Kecáš!" Nekecám.Havaj to je sen! Jenže taková dovolená stojí majlant, ráj jenom pro vyvolený…

… Možná si myslíte. My si to mysleli taky.

Jenže! Máme pro vás dvě zprávy! 😊 Jednu nudně očekávanou…  Z tý druhý ale budete valit oči.:)

  • Totiž za A) jestli milujete luxus anebo si prostě jenom neumíte představit dovču bez střechy nad hlavou, moc vás nepotěším. Havaj je drahá destinace. Nezoufejte ale a šetřete, ono se jednou poštěstí. 
  • Za B) Jestli pro vás noc ve stanu a spacáku nejni žádnej strašák a namísto all inclusive se spokojíte s kusem žvance z ešusu, delfíni, hory z Jurskýho parku a květinovej svět je možná blíž na dosah, než jste si kdy mysleli!!!

Protože… 

Na havajským ostrově Kauai se dá kempovat už za tři dolary na noc/osobu. Jo, slyšeli jste správně. TŘI DOLARY.

Bohužel a vlastně bohudík nejsme brouci pytlíci a nevíme všechno. V tomhle článku se proto nedozvíte, jak to chodí na Maui, Oahu nebo Big Islandu. Strávili jsme dva skvělý týdny na lehce opomenutým ostrově Kauai a rada první zní! Jeďte tam! Nebudete litovat.

Pro Kauai jsme se rozhodli po dlouhým pátrání a doporučeních kamarádů. Překrásný pláže, dechberoucí hory, možnost ráno hikovat a odpoledne šnorchlovat, málo lidí, hodně delfínů a havajskej spirit ještě nepochroumanej turismem. To všechno tady najdete. 

(11 důvodů proč na Kauai vyrazit si můžete přečíst na blogu Martiny Gebarovský: https://www.dreamingandwandering.com/2015/11/05/11-reasons-why-kauai-is-the-paradise-you-have-always-dreamed-about/)

Jak se na Kauai levně ubytovat? KEMPOVAT

Havajci jsou milovníci kempování a o víkendech staví se zápalem stanový městečka vybavenější než kdejakej byt :D. Díky tomu je síť kempů na Kauai hustá a dostupná pro všechny.

County kempy

Najdete je podél pobřeží. Stát vás budou 3 dolary na noc za osobu. Áno, jsou to jen jednoduchý zatravněný plácky, áno ve sprchách tam teče jen studená voda a áno namísto hotelových koupelen tu jsou jen obyčejný záchody. Jenže co vlastně člověk na Havaji potřebuje, že jo? 😊 

Naše zkušenost říká, že vybavení kempů bylo pečlivě udržovaný a čistý, okolo sprch stála vždycky zástěna (takže se v nich dalo vymydlit i bez 😊) a voda byla osvěžujícně vlažná.

O víkendu a státních svátcích (a že jich na Havaji je) se kempy plní rychlejc než místní řeky při bleskových záplavách. Pozor na to (na oboje, ehm). Stanování je totiž pro rezidenty zadarmo. Řešení je jednoduchý - ulovte si místo včas :) 

Ve většině county kempů pobíhají kohouti. Na Kauai na ně narazíte prostě všude (ostrovu se říká poeticky rooster country). Nezapomeňte si proto špunty do uší! Tyhle zlořádi vás jinak vytáhnou z postele za východu slunce! Což vlastně nemusí bejt úplně od věci. Říká se totiž, že havajský západy a východy slunce patří k nejkrásnějším na světě. Všechny kempy kvůli údržbě jednou za týden zavírají, nikdy ale ne v jeden den. Vždycky tak zůstane místo, kam se vrtnout, jen je potřeba s uzavírkou dopředu počítat.Pro všechny county kempy potřebujete permit. Online svět ještě k provozovatelům nedorazil a povolení se proto dá vyřídit poštou (peníze převést na účet šekem) anebo přímo na místě. Hlavní kancelář najdete v Lihue, vydání permitu trvá cca 5 minut a neměli jsme problém ho dostat ani v den kempování (zkušenost z května).

Všechny informace najdete na stránkách, kde jsou pravidelně aktualizovaný i všechny uzavírky a omezení kempů. (Momentálně ale hlásí error, snad je brzy nahodí 😊)

State parky

Státní parky ve kterých se dá kempovat jsou: Napali CoastState Wilderness Park, PolihaleState Park, KokeʻeState Park. 

Noc vás vyjde na 18 dolarů až pro 6 lidí. Zní to trošku krkolomně, v praxi je to ale jednoduchý jako facka! Pokud vás dovolenkuje 6, noc na osobu vyjde na $ 3, pokud kempujete ve dvou, každý z vás platí dolarů 9. 

Vybavení v parcích je obdobně základní jako v county kempech. Každej ze zmíněných tří parků (a teda i kempů) je úplně jinej. 

  • Napali state park je blízko Na Pali pobřeží, z kterýho vám budou oči přecházet. Jestli nějaký místo vypadá jako z jiný planety, pak je to Na Pali.
  • Polihale state park je pro místní pláž numero uno. Táhne se kilometry daleko a její zlatavej písek společně s vysokýma útesama jsou neuvěřitelný kombo (pozor, půjčovny vás na cestu k Polihale pustí jen s jeepem nebo jiným teréňákem). 
  • Koke´e state park leží v horách (dost často deštivých horách) a výborně poslouží jako výchozí bod pro túrování všeho druhu (vyplatí se přivstat si, okolo oběda jsou totiž vrcholky hor pod peřinou mlhy a vidět je maximálně na krok 😊).

Povolení do státních kempů pořídíte online. Místa v nich díky jednoduchýmu objednání rychle mizí. A proto bookujte s předstihem 😊 Webový stránky http://dlnr.hawaii.gov/dsp/camping-lodging/kauai/

Kempování bez permitu

Jde. Nedoporučujem. Pravděpodobně vás nikdo nechytne. Pravděpodobně to dělá hodně lidí. Sami Havajci radili, že permity kupovat netřeba, žádná vysoká pokuta totiž nehrozí. V případě že vás hlídač lapne, zaplatíte na county kempech namísto 3 dolarů za osobu, dolarů 5 (info není oficiální, ale od místních).

My vám ale máme za to, že to nejni docela tak fér. Údržba všech kempů totiž něco stojí a Havajci se o ně starají svědomitě. Razíme heslo, že cestování by nemělo bejt jenom o maximálním šetření, ale i o podpoře daný země. Pustit prostě nějakou tu kačku. Suma sumárum, jde to. Ale znáte to, karma je zdarma 😊

---------------------------
Byli jsme na Kauai rok po obrovských záplavách, který ostrov a místní infrastrukturu paralizovaly. Hodně kempů bylo proto zavřených a na výběr jsme neměli tolik jako máte momentálně vy (týden po našem odjezdu se znovu otevřely :D). 

7 dní jsme strávili na county kempu Anini beach. Perfektní pro tuláky s dětma. Najdete tu klidný a bezpečný moře, za pár minut se dostanete do našeho nejoblíbenějšího městečka Hanalei a krom kohoutů tu nikdo nehlučí. Druhou část našeho toulání jsme nocovali na Polihale beach. Ideální pro milovníky klidu a přírody. Signálu se tam nedočkáte a v pracovních dnech nepotkáte ani moc lidskejch duší. Moře je tam divoký a obecně se nedoporučuje se v něm koupat. Co se ale doporučuje moc jsou západy slunce, který nejsou snad nikde jinde krásnější, než právě tady. A v noci uvidíte jako bonus přehlídku hvězd, která vám vezme dech (místní noční obloha je prý jedna z nejkrásnějších na světě).


Stojí kempování za to?

Jo, ano, rozhodně! Díky nocování ve stanu jsme se skamarádili s místníma a dostali tak spoustu tipů, jak si Kauai užít na maximum. Ušetřili jsme dost peněz, za který jsme si následně koupili skvělý drinky. A to se vyplatí! :D Místní kohouti fungovali líp než kdejakej budíček a nemohlo bejt líp – díky nim jsme totiž vážně vstávali brzo (my!!!)! Měli jsme tak kupu času navíc a tenhle malej ráj v Pacifiku prolezli křížem krážem. Kdybychom jeli na Havaj znovu, zabalíme si stan zas. Stojí to trošku nepohodlí, ale vzbudit se ráno s výhledem na oceán a ještě před čistěním zubů si dát tempíčko se želvama? No řekněte, kdo to má 😊


Na závěr nejtajnější tip z tajných! :D Na Havaji je zakázáno rozdělávat oheň, Polihale beach se ale po setmění mění v království ohníčků. A slibujem, že hezčí místo na opejkání buřtů najdete jen těžko 😊

PS. Diskuze na internetu nás přesvědčovaly, že v kempech rozhodně nemáme nechávat stan, natož něco dalšího. Že prý to je jistá cesta k ukradení. Hned první den jsme ale potkali Havajce, kteří nás naopak přesvědčili stany nebalit. Dali jsme na ně a dál běžně nechávali uvnitř i nafukovací karimatky, baterky a kdesi cosi. Za celou dobu nezmizelo nic 😊

Ať už vás na Havaj toulavý kecky zanesou nebo ne, užívejte života, tuláci naši milí 😊 Ono totiž může bejt na světě docela stejně krásně pod pacifickou palmou jako pod českou borovicí. Stačí mít jen oči otevřený ❤

You Might Also Like

0 komentářů